piatok, septembra 4

Nice kill


http://img03.deviantart.net/cb33/i/2012/097/0/0/red_sunset_1_by_adventuresinaperture-d4vd4v1.jpg

After all those poems, I have one nice descreption. Of a sunset. Really short one but I got inspired by true sunset I saw earlier and was desperate enough to write it on my mobile. Hope you'll like it.


The heavens were bleding.

I saw them.

 Red spilled all over the sky - a fresh kill of foreign, divine hunter. A red that was not that red. Not pink. Far from orange. As if a painter wanted to make it look innocent. 

I watched as the sky bled all over the heavens, nobody able to stop such a beautiful death. 

It was expected, of course. 

The signs were all there. 

Yelow turning blue and turning mellow. 

A little less of orange, blushing sudennly, from all the attention. 

And then and only then - red. 

Sweet and light, a balerina with smile of Mona Lisa. Stronger with every fallen grain of sand. And slowly pulling the strings was sun. Blinding orb, far away from all things earthly, draining the colour like a bottle of whiskey, until nothing but puffy clouds remained. 

It was the prettiest carnage I ever seen. 

No guilt, no life taken, just another day seeping to doom.

A sunset.

What a beautiful way for day to die.

Vitajte

v hlave jednej začínajúcej ale nie úplne (dúfam) amatérskej spisovateľky. Toto bol môj blog o varení a čítaní - teraz sa tu chcem venovať svojej ďalšej vášni a tou je písanie.

Príspevky sú taký môj neformálny denník, kde sa môžem vyventilovať, podeliť o to čo robím (a malo by ma to aj dokopať každý deň k písaniu sa aspoň vyjadriť alebo ešte lepšie písať).

Zavediem vás do svojho myšlienkového procesu ohľadne stavania knihy, scén, postáv... pochválim sa čo som za deň stihla, prípadne pridám aj nejaký tip, ktorý niekomu bude pripadať očividný a niekomu možno aj nie.

Asi nemusím písať, že toto sú moje názory a skúsenosti a nemám na nič patent a bla, bla, bla.

Dúfam, že si tu každý spisovateľ nájde aspoň kúsok niečoho - či už je to spoločné trápenie, zaujímavá myšlienka, otázka alebo možno dokonca moje skromné rady.

Ďakujem za návštevu.