utorok, decembra 29

White lies

18692431

“I’m not in love. I can’t be in love.”
“And why not?”
“What would be the point?” I say, throwing my hands up. “Me in love would be like being a food critic with no taste buds. It would be like being a color-blind painter. It would be like—”
“Like skinny-dipping by yourself.”
I have to laugh at that one.
“Exactly,” I say. “Pointless.”Je krátka.

Ak existuje prostý fakt, ktorý by vás mal presvedčiť aby ste dali tejto zvláštnej knižke šancu je to právo jeho dĺžka.

Je k veci.

Ak o čítaní stále váhate, nemôžem nepoukázať, že autor ide vždy a stále k veci. Žiadne prázdne reči. Ale žiadna strohosť.

Je iná.

Ak máte chuť na niečo iné, ak máte chuť byť vytrhnutý zo svojej zóny komfortu.

Everything, Everything je nápadná novinka s netradičným dejom, nepredvídateľnou hrdinkou a psychologicko-filozofickou pod-náplňou v pomerne roztomilom teenagerskom balení.

Má netradičný štýl, čo sa v dnešnej dobe nevidí tak často. A spôsob rozprávania – u väčšiny autorov rozvláčny či obyčajný – táto kniha mi osobne skutočne ulahodila svojou priamosťou. Nezdržovaním. Veľa kníh opisuje pomaly každý jeden vnem, veci, ktoré si všimneme len periférne. Opisuje každý deň. Opisuje všetko čo sa v medzerách v deji stalo a stane. Tu sa s tým nepiplajú. A je to osviežujúce.

Maddeline od malička žije v ochrannej bubline. Doslova. Celý život strávila v čisto bielej miestnosti s recyklovaným vzduchom, súkromnou opatrovateľkou a knižkami ako jedinými spoločníkmi.


Everything, Everything (Nicola Yoon)

- Your Highlight on Location 3812-3813 | Added on Saturday, December 26, 2015 12:40:46 AM


Dokiaľ nepríde Olly.

That’s not what I was expecting. “You hate the ocean?”

He’s grinning now, warming to his topic. “I don’t hate it. I respect it.”

He holds up a single finger. “Respect. It’s Mother Nature at her finest—awesome, beautiful, impersonal, murderous. Think about it: All that water and you could still die of thirst. And the whole point of waves is to suck your feet from under you so that you drown faster. The ocean will swallow you whole and burp you out and not notice you were even there.”


Olly nie je len osoba. Je metafora. Je bod zvratu. Je všetko Iné, všetko čo nemá a nikdy mať nebude.


“Go!” She slaps my knee. “You have enough things to be afraid of. Love can’t kill you.”


Ich dialógy a myšlienky sú doslovný stret dvoch svetov.

“But chaos theory says you can’t?” “Yup.” “You needed a whole branch of mathematics to tell you that people are unpredictable?” “Had that figured out, did you?” “Books, Olly! I learned it from books.”

“I think that’s nonsense. We’re not snowflakes. We’re just outputs for a set of inputs.”


Jedinečnými kapitolami, často s jedinou myšlienkou a veľkou dávkou inovatívnosti.


NUMEROLOGY
NUMBER OF:
minutes it takes Olly’s dad to begin yelling
after he arrived home last night:
8
complaints about the goddamn roast
beef being overcooked again:
4
times Olly’s mom apologized
6
times Olly’s dad called Kara a goddamn
freak for wearing black nail polish:
2

Sú susedia. A predsa by si nemohli byť vzdialenejší.

I pantomime excellent health, existential angst, regret, and an enormous sense of loss, all via a single nod.

Dramatická tragickosť ich situácie je ako moderný, destilovaný Rómeo a Júlia, vrátane zamilovania s krátkym intervalom účinku a ďalekosiahlymi následkami. Insta-love bola pochopiteľná ale stále mierne náhla svojou hĺbkou.

Odradila (aj keď neprekvapila) ma menšia detinskosť. Zarazil ma jej vzťah s mamou.
“I love you,” she says. “More than you know.” But I do know. I’ve always felt her heart reaching out to protect mine. I hear lullabies in her voice. I can still feel arms rocking me to sleep and her kisses on my cheeks in the morning. And I love her right back. I can’t imagine the world she’s given up for me. I don’t know what to say, so I tell I love her, too. It’s not enough, but it’ll have to do.


Ale jej pohľad na vec ...

MADAM, I’M ADAM
SOMETIMES I REREAD my favorite books from back to front. I start with the last chapter and read backward until I get to the beginning. When you read this way, characters go from hope to despair, from self-knowledge to doubt. In love stories, couples start out as lovers and end as strangers. Coming-of-age books become stories of losing your way. Your favorite characters come back to life.
If my life were a book and you read it backward, nothing would change. Today is the same as yesterday. Tomorrow will be the same as today. In the Book of Maddy, all the chapters are the same. Until Olly. Before him my life was a palindrome—the same forward and backward, like “A man, a plan, a canal. Panama,” or “Madam, I’m Adam.”
But Olly’s like a random letter, the big bold X thrown in the middle of the word or phrase that ruins the sequence. And now my life doesn’t make sense anymore. I almost wish I hadn’t met him.


Každá strana/kapitola má nejaký drahokam/perlu.

“Sometimes you fall off prematurely. Sometimes you get so damaged by other pieces of luggage falling on your head that you don’t really function anymore. Sometimes you get lost or forgotten and go around forever and ever.”


A všetko je nové, úžasné a neuveriteľné.

I wonder how his dad has managed to live in the world all his life without knowing what was precious in it.

A ako inak aj veľmi emocionálne.

MADELINE’S DICTIONARY
prom•ise (ˈpräməs) n. pl. -es. 1. The lie you want to keep. [2015, Whittier]

Madeline má ako hrdinka ďaleko aj veľmi blízko k dokonalosti. Jej izolovanosť je výhoda aj problém. Je neskazená, skromná a divoká no zároveň naivná, ľahko ovplyvniteľná a opatrná.

All my parts seem to be in the right proportion and in the right place. I twist a little to confirm that my derriere is covered, and it is, but only just. What would I see in the mirror if I were a normal girl? Would I think that I was too fat or too thin? Would I dislike my hips, my waist, my face? Would I have body image issues? As it stands, my only issue is that I would gladly trade this body for one that works properly.


Kniha je krásnym procesom. Cestou.

“Maybe growing up means disappointing the people we love.”

A oba dva veľké zvraty ma šokovali.

A UNIVERSE THAT can wink into existence can wink out again.Každopádne nevidím dôvod aby kniha nemohla zaujať rôznych ľudí a rozhodne odporúčam vyskúšať.


Vitajte

v hlave jednej začínajúcej ale nie úplne (dúfam) amatérskej spisovateľky. Toto bol môj blog o varení a čítaní - teraz sa tu chcem venovať svojej ďalšej vášni a tou je písanie.

Príspevky sú taký môj neformálny denník, kde sa môžem vyventilovať, podeliť o to čo robím (a malo by ma to aj dokopať každý deň k písaniu sa aspoň vyjadriť alebo ešte lepšie písať).

Zavediem vás do svojho myšlienkového procesu ohľadne stavania knihy, scén, postáv... pochválim sa čo som za deň stihla, prípadne pridám aj nejaký tip, ktorý niekomu bude pripadať očividný a niekomu možno aj nie.

Asi nemusím písať, že toto sú moje názory a skúsenosti a nemám na nič patent a bla, bla, bla.

Dúfam, že si tu každý spisovateľ nájde aspoň kúsok niečoho - či už je to spoločné trápenie, zaujímavá myšlienka, otázka alebo možno dokonca moje skromné rady.

Ďakujem za návštevu.